Har vært Røde Kors-frivillig i 32 år – så ble hun pantemillionær

Da Ann-Kristin Stensen (51) hørte vinnermelodien tenkte hun på forhånd at det var snakk om 50 kroner. Da hun så beløpet på vinnerlappen fikk hun sjokk. Det skriver TV2.no

Pantemillionær Ann-Kristin Stensen ble sjokker da hun skjønte hva som sto på pantelappen.

Pantemillionær Ann-Kristin Stensen ble sjokkert da hun skjønte hva som sto på pantelappen. Foto: Rema

– Jeg pantet flaskene mine og trykket på Røde Kors-knappen, som jeg alltid har gjort, sier Ann-Kristin Stensen (51).
Ann-Kristin har vært frivillig for Røde Kors i hele 32 år. Hun har både sittet i lokalstyret i Bømlo og i fylkesstyret i Hordaland, i tillegg til å være i omsorgstjenestene til Røde Kors. Der har hun blant annet vært i besøkstjeneste og våketjeneste, og vært til stede for mennesker som ellers kunne vært alene på dødsleiet.

– Ble skjelven
Som trofast Røde Kors-frivillig har Ann-Kristin også bidratt ved å trykke på Røde Kors-knappen når hun har pantet, helt siden automatene kom i 2008. Premielyden var derfor ikke ukjent, da hun fredag hørte den muntre fanfaren.
– Jeg reagerte ikke noe særlig på musikken, for det er jo den samme om man vinner 50 eller 100 kroner, sier hun.
Men da Ann-Kristin så på premielappen ble hun blek og måtte løpe ut i bilen for å sette seg.
– Jeg måtte se to ganger om det var sant, selvfølgelig. Da ble jeg litt skjelven.
På lappen stod nemlig et langt høyere beløp enn hun hadde sett på vinnerlappene før: Én million kroner.
– Jeg var vel i lettere sjokk. Jeg syns det var fantastisk, sier Ann-Kristin til TV2.no.

Den største premien
Lang og tro frivillighet i Røde Kors ga en skikkelig gevinst for Ann-Kristin. Selv mener hun alt hun har fått igjen gjennom arbeidet for Røde Kors har vært den største premien.
– Det har en større verdi. Selv om det var fantastisk kjekt å vinne penger, sier hun.
Ann-Kristin har foreløpig ikke bestemt seg for hva premiepengene skal gå til, men hun ønsker seg en finere bil.
– Så har jeg jo tre barn jeg kan dele litt med, legger hun til.

Økt med 40 prosent
Daglig leder i Pantelotteriet, Gaute Langdal, gratulerer vinneren.
– Det er like hyggelig hver gang noen vinner toppgevinsten, sier Langdal.
Pantelotteriet er en av Røde Kors’ viktigste inntekter, og i 2020 økte inntektene med hele 40 prosent. Langdal sier det kan knyttes til at folk er mer hjemme og konsumerer drikkevarer.
– Vi ser også at folk bruker en større andel av panten sin i lotteriet, sier han.

Vunnet med én flaske

Årlig deler Pantelotteriet ut rundt 12 milliongevinster, men hvor mange millioner som gjenstår i år er uvisst. Siden lotteriet kom i 2008 har 99 personer blitt pantemillionærer. Ellers er det i hvert lotteri 300 gevinster på 10.000 kroner, og til sammen 855.000 premier på 1000, 100 og 50 kroner. I 2020 var det hele 18 stykker som vant en million.

Hvert lodd i lotteriet koster 50 øre, og i gjennomsnitt vinner en av 15 deltakere. Sjansen for å vinne endres derfor ikke selv om man panter en og en flaske. Ifølge Pantelotteriets nettsider har det allerede skjedd at noen har vunnet en million kun på å pante én flaske.Hvert lodd i lotteriet koster 50 øre, og i gjennomsnitt vinner en av 15 deltakere. Sjansen for å vinne endres derfor ikke selv om man panter en og en flaske.
Ifølge Pantelotteriets nettsider har det allerede skjedd at noen har vunnet en million kun på å pante én flaske.

25-åring vant én million i Pantelotteriet

En 25 år gammel kvinne fra Oslo skulle bare handle til nyttårsfeiringen og tok med seg en pose tomflasker inn på butikken. Sekunder etter vant hun én million kroner.

Tone satset 46 kroner i pant – ble millionær

Sønnen mente det ikke var noe vits i å trykke på Pantelotteri-knappen. Tone Helen Dahle (41) angrer ikke på at hun gjorde det likevel. Det skriver VG.

Vant én million kroner: – Et julemirakel

En kvinne i 70-årene skulle handle inn til lunsj. Nå har hun én million mer på konto. Det skriver TV2.